Дуже часто жителі багатоквартирних та приватних будинків стикаються з такою проблемою, як жорстка вода. Вона не має серйозного впливу на здоров'я людини, проте легко може зіпсувати життя побутовим приладам. Наочний приклад – накип на дні та стінках чайника. Те саме відбувається з котлом у ванній. Тому виникає закономірне питання: який фільтр поставити перед бойлером, щоби продовжити термін його служби.
Чи потрібно ставити фільтр перед бойлером?
Чи потрібний фільтр для бойлера в цілому? Для початку варто розібратися в тому, що таке накип і яка її механіка освіти.
Накип є твердими відкладеннями солей жорсткості: переважно кальцію і магнію. За високих температур ці солі розпадаються на вуглекислий газ і нерозчинний осад.
Шар, що утворився на нагрівальних елементах, зменшує теплопровідність металу. Щоб урівноважити процеси та віддати достатню кількість тепла крізь шар накипу, нагрівач підвищує температуру. В результаті потужність провідника падає через збільшення його опору, а час, необхідний нагрівання води, збільшується. Навіть найтонший шар накипу здатний створити сильний опір і стати причиною розриву труб, нориці та інших дефектів..
Встановлення фільтра перед бойлером – процес не обов'язковий. Він не підвищить ефективність водонагрівача, зате точно збільшить життєвий цикл трубчастого електричного нагрівача (ТЕНу). Усередині бойлера встановлено анод, який запобігає утворенню іржі на внутрішніх стінках приладу, проте, на жаль, конструктивом водонагрівачів не передбачено вбудований захист від накипу. Можна лише додатково підключити спеціальний пристрій - пом'якшувач води. Його також називають декальцинатором. Суть його роботи у зміні структури води – заміні чи нейтралізації іонів солей жорсткості.
Отже, щоб остаточно визначити, чи потрібно ставити фільтр перед бойлером, виділимо основні негативні наслідки накипу:
- зниження теплопровідності металу нагрівальних елементів електроприладів та, як наслідок, - скорочення їх терміну служби;
- накип може забивати трубки, форсунки, а також інші деталі водопроводу та сантехнічних приладів;
- виникає благотворне середовище для зростання бактерій;
- з'являється білий наліт на сантехніці і поверхнях, що контактують з водою.
Які фільтри ставлять на бойлер?
Щоб дізнатися, який фільтр краще для бойлера, треба, насамперед, розуміти, що існують пом'якшувачі для технічної та питної води. Тому при виборі будьте уважні з цільовим призначенням.
Пом'якшенням технічної води займаються поліфосфатні (вони ж - сольові) установки. Їх раціонально встановлювати перед пральними машинами. Іонообмінні та магнітні відносяться більше до питних, так як очищена ними вода використовується, наприклад, для прийому душу або миття посуду.
Крім того, перед пом'якшувальними фільтрами бажано встановити механічний та вугільний картриджі, щоб відсіяти великі домішки та органіку, що негативно впливають на роботу декальцинатора. Існують також комбіновані пристрої, що поєднують у собі фільтр грубого очищення та пом'якшувач.
Поліфосфатні фільтри
Ці очищувачі відрізняються невисокою вартістю та ефективністю, проте, як уже було сказано, вони придатні лише для технічної води. Наповнювачем у них є сіль - поліфосфат натрію. Принцип роботи полягає в тому, що сіль зв'язує ” кальцій і натрій, не дозволяючи їм перетворюватися на накип. Цей очищувач функціонує лише при жорсткості води не вище 7 мг-екв./л та температурі до 60°С.
У сольових фільтрах важливо змінювати засипку з регулярністю, заявленою виробником. Справа в тому, що візуально складно зрозуміти, коли вона витратила свій ресурс. Для цього потрібно провести аналіз води у Дніпрі, що навряд чи регулярно здійснюватиметься.
Плюси:
- доступна ціна;
- ефективні для технічної води;
- легко встановлюються.
Мінуси:
- воду після них не можна пити;
- неефективно працюють при жорсткості понад 7 мг-екв./л;
- не можна “на око” визначити, коли вичерпано ресурс засипки.
Іонообмінні фільтри
Мабуть найбільш оптимальний варіант як технічної, так питної води. Справа в тому, що склад завантаження, що фільтрує, абсолютно безпечний для людини. Саме тому цю технологію застосовують і в проточних питних фільтрів.
Принцип роботи цих водоочисників зрозумілий з їхньої назви. Катіонна смола, якою заповнена колба, змінює іони солей жорсткості (кальцію та магнію) на іони натрію. Часто можна зустріти комбіновані пом'якшувальні установки, які містять наповнювач для механічного очищення, а також відсік з активованим вугіллям.
Плюси:
- безпека;
- довговічність (іонообмінні завантаження піддаються регенерації таблетованою сіллю);
- можуть вирішувати кілька проблем.
Мінуси:
- досить висока вартість;
- низька швидкість фільтрації;
- пластиковий корпус (можливі тріщини та протікання).
Магнітні фільтри
Установки цього типу призначені для нейтралізації солей жорсткості, знезалізнення води та видалення іржі. Вони мають потужні магніти, що утворюють магнітне поле. Під його впливом солі металів випадають осад, який потім видаляється механічним фільтром. На відміну від двох попередніх представників магнітний водоочисник не контактує з водою безпосередньо.
Існують також магнітні фільтри, які врізаються у водопровідну трубу на вхід у квартиру (будинок). Така установка відрізняється довговічністю (може ефективно працювати десятиліттями без заміни).
Плюси:
- безпека (відсутність хімічних реагентів та безпосереднього контакту з водою);
- тривалий термін служби без заміни;
- крім жорсткості, бореться з домішками заліза та іржею.
Мінуси:
- висока ціна;
- можливе зниження ефективності при зміні складу води;
- додаткові витрати на електроенергію.
Як встановити фільтр для бойлера?
По можливості ми рекомендуємо делегувати цей процес професіоналам. Вони можуть грамотно підключити фільтр за всіма правилами. Якщо такої можливості немає – ось кілька кроків, як встановити фільтр для бойлера:
- Перекрийте воду на стояку та спустіть тиск у трубах.
- Настійно рекомендується встановити перед очисником для бойлера фільтр механічного очищення.
- Якщо тиск у водопроводі підвищений - перед пом'якшувачем, після лічильника потрібно встановити редуктор.
- Необхідно в трубу перед бойлером врізати трійник або здійснити підключення через гнучкі шланги.
Те, як змінити фільтр на бойлері, залежить від виду фільтра. Поліфосфатні змінюються повністю, в іонообмінних змінюється лише фільтруюче завантаження, а магнітні служать дуже довго і рідко вимагають заміни. Для забезпечення якісної води у вашому будинку ми пропонуємо послугу "Встановлення фільтру для води у Дніпрі".
Який фільтр вибрати для водонагрівача: поради, обмеження
Установка фільтра для бойлера має сенс, якщо у вас дійсно жорстка вода: ви помічаєте шар накипу на чайнику, інші нагрівальні прилади стали працювати гірше, шкіра та волосся стали сухими. Якщо подібних проблем немає, тоді і фільтр вам нема чого.
Якщо ви все ж таки запитуєте “який фільтр вибрати для водонагрівача?”, зверніть увагу на наступні моменти:
- поліфосфатні пом'якшувачі підходять тільки для технічної води, тому їх частіше купують для систем опалення та пральних машин;
- іонообмінні добре підходять для бойлерів. Вони безпечні та використовуються, крім іншого, для фільтрації питної води;
- магнітні також безпечні, проте дорогі і їм потрібні особливі умови для ефективної роботи (наприклад, максимальна близькість до води);
- на жаль, жоден із вищезгаданих фільтрів, незалежно від якості, не позбавить від накипу на 100%. Для цього потрібна система зворотного осмосу. Проте ефект все ж таки є і він вартий того, щоб задуматися про купівлю побутового пом'якшувача для бойлера.
Написати коментар